Największy akumulator ciepła w UE
Największy w Unii Europejskiej akumulator ciepła powstanie w Polsce!
Koncern PGNiG Termika podpisał niedawno z konsorcjum Inżynieria Rzeszów i Energy Solution umowę na budowę akumulatora ciepła na terenie Elektrociepłowni Żerań. Akumulator, który będzie największym akumulatorem ciepła w UE wybudowany zostanie w przeciągu 3 lat za 112,5mln zł. Tą wiadomością żyją nie tylko branżowe media, bo imponujące rozmiary – 70metrów wysokości, 36 metrów średnicy i pojemność 61tys m3 wody robią wrażenie. Ale czym tak naprawdę są akumulatory ciepła i czemu służą?Jednym z efektów produkcji prądu w elektrociepłowni jest ciepło. O ile w okresach szczytowego zapotrzebowania, jak okres zimowy, ciepło to jest wykorzystywane na bieżąco w sieci ciepłowniczej o tyle w okresie wiosenno-letnim zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze niż jego produkcja. Tu właśnie zastosowanie znajdują akumulatory ciepła, które pozwalają na magazynowanie nadwyżki ciepła, która uwalniana jest do sieci w momencie wzrostu zapotrzebowania.
Zasada działania akumulatora ciepła:
W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ciepło następuje rozładowanie akumulatora poprzez uwolnienie do sieci gorącej wody o temperaturze 98stopni przy jednoczesnym podawaniu zimnej wody do dolnej części zbiornika. W trakcie zmniejszonego zapotrzebowania na ciepło odbywa się ładowanie akumulatora gorącą wodą podawana do górnej części zbiornika przy jednoczesnym odbiorze zimnej wody z jego dolnej części. Poziom wody praktycznie pozostaje bez zmian
Magazynowana woda o temperaturze 98stopni oddzielona jest od zimnej wody termokliną, zapobiegającą wymieszaniu się wody. W górnej części akumulatora znajduje się poduszka parowa lub azotowa, która oprócz podgrzewania wody izoluję również powierzchnię wody przed absorpcją tlenu.
W czasach gdzie energia elektryczna i ciepło są towarem, z ekonomicznego punktu widzenia, magazynowanie ciepła jest niepodważalną zaletą – zmagazynowane ciepło wykorzystane w późniejszych okresach zwiększonego zapotrzebowania, przełoży się bezpośrednio na mniejsze zużycie paliw przez elektrociepłownie. Aspekt ekonomiczny to jednak nie jedyna zaleta. Mniejsze zużycie paliw przekłada się na mniejszą emisję dwutlenku węgla. Wybudowany w 2021r w Poznaniu akumulator o średnicy 24 metrów i wysokości 63 metrów, czyli mniejszy od tego powstającego w Żeraniu, wg założeń redukować miał emisję CO2 do atmosfery o 24 tyś ton rocznie – to jakby posadzić 4mln drzew! Kolejną, równie ważną zaletą akumulatorów jest poprawa efektywności miejskiej sieci ciepłowniczej oraz zwiększenie bezpieczeństwa dostaw w newralgicznych okresach. Szacuje się, że powstający w Żeraniu akumulator pozwoli zmagazynować 10TJ (dziesięć bilionów dżuli) co pozwoli na wyprowadzenie do warszawskiej sieci ciepłowniczej ok 230 megawatów mocy cieplnej.